Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
Nuoroda į kongreso puslapį: http://www.nordicstroke2013.lt/invitation


NORDIC STROKE 2013, August 21-24, 2013
Final Program

DAY I
Wednesday, 21 August, 2013

10.00 - 18.00 Registration. Lobby.
12.00 - 16.30

SESSION 1. Alfa hall.
Public awareness, Pre-hospital managament, and Emergency Department Organization

Special opening session, with participation of emergency doctors and paramedics, ambulance staff, stroke nurses

Part 1. Chairs: Janika Kõrv (EE), Felix Schlachetzki (DE)
12.00 - 12.25Janina Kõrv (Estonia)
Stroke awareness: an important factor influencing prehospital delay at stroke onset
12.25 - 12.50Felix Schlachetzki (Germany)
Prehospital stroke diagnosis – what is possible?
12.50 - 13.15Natan Bornstein (Israel)
Time is brain – TIA as an emergency
13.15 - 13.40Raul Adlas (Estonia)
Extended analysis of Tallinn ambulance services: real life experience
13.40 - 14.00Discussions
14.00 - 14.30COFFEE BREAK. Lobby.

Part 2. Chairs: Tiina Sairanen (Fl), Karin Gross-Paju (EE)
14.30 - 14.55Aleksandras Vilionskis (Lithuania)
Prehospital management of stroke
14.55 - 15.20Katrin Gross-Paju (Estonia)
Time delays in pre- and in-hospital acute stroke care in Tallinn, Estonia
15.20 - 15.45Tiina Sairanen (Finland)
Thrombolysis through Finnish Telestroke
15.45 - 16.10Raul Adlas (Estonia)
Video-cases on practical management for ambulance staff
16.10 - 16.30Discussions
Educational seminar for junior faculty
16.30 - 18.00Marc Fisher (United States) and Markku Kaste (Finland)
Writing scientific papers and reviewing for scientific journals
19.00OPENING CEREMONY AND WELCOME RECEPTION
The Grand Courtyard and St. Johns' Church of Vilnius University. Address: Universiteto str. 3.
DAY II
Thursday, 22 August, 2013

07.30 - 19.00 Registration. Lobby.
08.30 - 10.30
Session 2A. Alfa hall.
Risks and prevention of stroke in atrial fibrillation

Chairs: Marc Fisher (US), Grethe Andersen (DK)
08.30 - 08.50
David Russell (Norway)
Atrial fibrillation and stroke
08.50 - 09.10Mårten Rosenqvist (Sweden)
Distribution, risk profile and population screening for atrial fibrillation
09.10 - 09.30
Louisa M. Christensen (Denmark)
Monitoring for atrial fibrillation following stroke
09.30 - 09.50
Marc Fisher (United States)
New anticoagulants for stroke prevention in patients with atrial fibrillation and combination antithrombotic therapy
09.50 - 10.10
Grethe Andersen (Denmark)
Interventional closure of left atrial appendage in atrial fibrillation
10.10 - 10.20 (SC)
David Collas (United Kingdom)
Atrial fibrillation and the burden of anticoagulation: can we do better?
10.20 - 10.30
Discussions
08.30 - 10.30
Session 2B. Lambda hall.
Recovery from brain injury after stroke and stroke rehabilitation

Chairs: Katharina Stibrant Sunnerhagen (SE), Sinikka H. Peurala (Fl)
08.30 - 08.50Katharina Stibrant Sunnerhagen (Sweden)
Motor function after stroke, what can we do to enhance it?
08.50 - 09.10
Sinikka H. Peurala (Finland)
Rehabilitation of mobility after stroke: balance, walking and constraint-induced movement therapy
09.10 - 09.30
Thomas Lindén (Sweden)
Cognitive and emotional aspects of stroke in early rehabilitation
09.30 - 09.50
Hanne Christensen (Denmark)
Imaging strategies to assess functional recovery in stroke
09.50 - 10.00 (SC)
Carina U. Persson (Sweden)
One year follow-up of walking balance, expressed as timed up and go, after stroke: postural stroke study in Gothenburg (POSTGOT)
10.00 - 10.10 (SC)
Birgitta Langhammer (Norway)
A prospective multicenter study of stroke rehabilitation in six countries: Norway, China, USA, Russia, Israel and Palestine
10.10 - 10.20 (SC)
Karsten Overgaard (Denmark)
Post-stroke rehabilitation at home reduced disability and improved quality of life: a randomized controlled trial
10.20 - 10.30 (SC) Ann-Cathrin Jönsson (Sweden)
Health and activities ten years after stroke from professional as well as patients' perspectives
10.30 - 11.00
COFFEE BREAK. Lobby.
11.00 - 12.45

Session 3. Alfa hall.
Neuroimaging and neurosonology in acute stroke
Chairs: Rüdiger von Kummer (DE), Lauri Soinne (FI)

11.00 - 11.25Felix Schlachetzki (Germany)
The impact of neurosonography in acute stroke patients
11.25 - 11.50Lauri Soinne (Finland)
Impact of brain tissue and vessel imaging in acute stroke patients
11.50 - 12.15
Patrik Michel (Switzerland)
Imaging criteria defining acute ischemic stroke patients for clinical trials
12.15 - 12.40
Rüdiger von Kummer (Germany)
Outcome assessment with imaging in clinical trials on acute ischemic stroke treatment
12.40 - 12.45 Discussions
12.45 - 14.00
POSTER SESSION AND LUNCH. Beta hall. Click HERE for poster time schedule.
13.10 - 13.50Lunch symposium. Lambda hall.
Dalius Jatužis (Lithuania)
The new possibilities to enhance brain repair after stroke
14.00 - 16.00
Session 4A. Alfa hall.
Contraversial and new aspects of stroke management and prevention
Chairs: Perttu J. Lindsberg (FI), Kristina Ryliškienė (LT)
14.00 - 14.20
Grethe Andersen (Denmark)
Is there finally closure on PFO-closure?
14.20 - 14.40
Kristina Ryliškienė (Lithuania)
Thrombophilias and stroke: when to test and how to treat?
14.40 - 15.00
Perttu J. Lindsberg (Finland)
Current treatment of basilar artery occlusion
15.00 - 15.15 (SC)
Daniel Strbian (Finland)
Thrombolysis of basilar artery occlusion: impact of baseline ischemia and time
15.15 - 15.30 (SC)
Benjamin Bray (United Kingdom)
Bigger, faster? Associations between hospital thrombolysis volume and speed of thrombolysis administration in acute ischaemic stroke
15.30 - 15.45 (SC)
Line Bentsen (Denmark)
Renal denervation to treat hypertension after stroke - a new concept?
15.45 - 16.00
Aliona Nacu (Norway)
Crushing the clot: The Norwegian Sonothrombolysis in Acute Stroke study (NOR-SASS)
14.00 - 16.00
Session 4B. Lambda hall.
Stroke genetics and risk factors
Chairs: Arne Lindgren (SE), Dalius Jatužis (LT)
14.00 - 14.20
Arne Lindgren (Sweden)
Stroke genetics: an overview and update
14.20 - 14.40
Ulf Schminke (Germany)
Genetics of subclinical carotid atherosclerosis
14.40 - 15.00
Christina Jern (Sweden)
The Sahlgrenska Academy Study on Ischemic Stroke (SAHLSIS) - focus on haemostasis and genetics in relation to subtypes of ischemic stroke and long-term outcome
15.00 - 15.20
Dalius Jatužis (Lithuania)
Dyslipidemia, statins and stroke: an update
15.20 - 15.40
Jong S Kim (Korea)
Intracranial Atherosclerosis (ICAS) vs. Extracranial Atherosclerosis (ECAS): are they different?
15.40 - 15.50 (SC)
Kati Kortelainen (Finland)
Intracranial stenosis and occlusions in Finnish population
15.50 - 16.00
Discussions
16.00 - 16.30
COFFEE BREAK. Lobby.
16.30 - 18.40
Session 5A. Alfa hall.
Stroke in young adults and women

Chairs: Bo Norrving (SE), Jukka Putaala (FI)
16.30 - 16.50
Bo Norrving (Sweden)
TIA and stroke in the young: the SIFAP study
16.50 - 17.10
Jukka Putaala (Finland)
Causes of cardioembolism in young adult patients
17.10 - 17.30
Annette Fromm (Norway)
Outcomes and consequences of stroke in the young
17.30 - 17.50 Sylvain Lanthier (Canada)
The International Study on Primary Angiitis of the Central Nervous System (Interspace): A Call to the World
17.50 - 18.10
Kirsi Rantanen (Finland)
Stroke in women - oral contraception and pregnancy
18.10 - 18.30
Diana Obelienienė (Lithuania)
Migraine and stroke
18.30 - 18.40
Discussions
16.30 - 18.30 Session 5B. Lambda hall.
The impact of stroke-specific registries
Chairs: Nils Wahlgren (SE), Atte Meretoja (FI)
16.30 - 16.50
Nils Wahlgren (Sweden)
World-wide expansion of SITS registry: new studies and protocols
16.50 - 17.10
Robert Mikulik (Czech Republik)
Logistics of thrombolytic treatment: what we learnt from SITS registry
17.10 - 17.30Atte Meretoja (Finland)
Trends in treatment and outcome of stroke patients in Finland. PERFECT Stroke, a nationwide register study
17.30 - 17.50Søren Paaske Johnsen (Denmark)
The Danish Stroke Registry: Practical experiences and research perspectives
17.50 - 18.10
Joung-Ho Rha (Korea)
Ethnicity & dosing issue of IV tPA - insights from SITS-NEW study
18.10 - 18.20 (SC)
Anna Stecksén (Sweden)
Socioeconomic inequalities in access to stroke thrombolysis and thrombectomy - observations in the Swedish Stroke Register (Riks-Stroke)
18.20 - 18.30
Discussions
DAY III
Friday, 23 August, 2013

07.30 - 19.00 Registration
08.30 - 10.30
Session 6. Alfa hall.
Treatment and prevention in hemorrhagic stroke
Chairs: Charlotte Cordonnier (FR), Karsten Overgaard (DK)
08.30 - 08.50
Karsten Overgaard (Denmark)
Challenges and current status of treatment of spontaneous intracerebral hemorrhage
08.50 - 09.10
Jesper Petersson (Sweden)
Anticoagulation after intracerebral hemorrhage - to be or not to be?
09.10 - 09.30
Charlotte Cordonnier (France)
Causes of ICH in the elderly
09.30 - 09.50
Byung-Woo Yoon (Korea)
Opportunities for improving outcomes of brain hemorrhage
09.50 - 10.00 (SC)
Sami Curtze (Finland)
Intracerebral hemorrhage due to warfarin use is associated with early clinical deterioration, larger hematoma at presentation, and increased mortality
10.00 - 10.10 (SC)Christian Ovesen (Denmark)
Time course of active post-admission intracerebral hematoma expansion
10.10 - 10.20 (SC)
Satu Mustanoja (Finland)
Premorbid statin use and lipid levels in outcome of intracerebral hemorrhage
10.20 - 10.30
Discussions
10.30 - 11.00
COFFEE BREAK. Lobby.
11.00 - 11.25
KEYNOTE LECTURE. Alfa hall.
Marc Fisher (US)
Current status and future directions of acute stroke therapy
11.30 - 13.00
Session 7. Alfa hall.
Early prediction of stroke outcomes
Chairs: Turgut Tatlisumak (FI), Patrik Michel (CH)
11.30 - 11.50
Patrik Michel (Switzerland)
An integer-based score to predict functional outcome in acute ischemic stroke
11.50 - 12.10

Daniel Strbian (Finland)
IV thrombolysis: predicting long-term outcome before starting of the treatment

12.10 - 12.30
Turgut Tatlisumak (Finland)
Predicting post-tPA hemorrhage (SEDAn, GRASPS, HAT and other scores)
12.30 - 12.50
Wolf-Rudiger Schäbitz (Germany)
Future add-on therapies for preventing post-TPA hemorrhages
12.50 - 13.00
Discussions
13.00 - 14.00
POSTER SESSION AND LUNCH
Meeting of the Executive Board of Nordic Stroke Society.
Click HERE for poster time schedule.
14.00 - 16.00
Session 8. Alfa hall.
Endovascular and interventional treatment of acute stroke
Chairs: Derk W. Krieger (DK), Pooja Khatri (US)
14.00 - 14.20
Derk W. Krieger (Denmark)
Principles and current status of endovascular therapy
14.20 - 14.40
Karlis Kupcs (Latvia)
Endovascular recanalization for acute cerebral artery occlusion: Latvian experience
14.40 - 15.00 Claus Z. Simonsen (Denmark)
A brave new world: real-world experience with stentrievers
15.00 - 15.20
Albert J. Yoo (United States)
Imaging selection for intra-arterial therapy: is there a role for perfusion imaging in large vessel stroke?
15.20 - 15.40
Markus Holtmannspoetter (Denmark)
The Art to Cut down on time: Local anesthesia and other timesavers for successful endovascular acute stroke therapy
15.40 - 16.00
Pooja Khatri (United States)
Interventional stroke treatment: lessons from IMS-3
16.00 - 16.30
COFFEE BREAK. Lobby.
16.30 - 18.30
Session 9A. Alfa hall.
Joint Session of Nordic and Korean Stroke Societies
Chairs: Markku Kaste (FI), Byung-Chul Lee (KR)
16.30 - 16.50
Daiva Rastenytė (Lithuania)
Recent trends of stroke epidemiology in Europe
16.50 - 17.10
Keun-Sik Hong (Korea)
Stroke statistics in Korea: epidemiology
17.10 - 17.30
Bo Norrving (Sweden)
ICD-11 and stroke: what's new?
17.30 - 17.50
Atte Meretoja (Finland)
Steps to shorten door-to-needle time in stroke thombolysis
17.50 - 18.10
Hee-Jun Bae (Korea)
Quality assurance of stroke care in Korea
18.10 - 18.30 Discussions
16.30 - 18.30
Session 9B. Lambda hall.
Therapeutic cooling in brain ischemia
Chairs: Jesper Petersson (SE), Derk W. Krieger (DK)
16.30 - 16.50
Jesper Petersson (Sweden)
The protective effect of cooling may enhance stroke outcome
16.50 - 17.10
Christian Ovesen (Denmark)
Hypothermia in stroke patients treated in the ICU. The Øresund Experience
17.10 - 17.30
Katja Piironen (Finland)
Hypothermia in thrombolyzed awake stroke patients. The Helsinki Experience
17.30 - 17.50
Hans Friberg (Sweden)
Defining the optimal target temperature to protect the brain after cardiac arrest
17.50 - 18.10
Derk W. Krieger (Denmark)
Current status of the EUROHyp-1 trial
18.10 - 18.30
Discussions
20.00 - 23.00
CONGRESS DINNER
Le Méridien Vilnius hotel
DAY IV
Saturday, 24 August, 2013

07.30 - 13.00 Registration

08.30 - 09.40
Session 10. Alfa hall.
Translational approaches to stroke
Chairs: Perttu J. Lindsberg (FI), Wolf-Rudiger Schäbitz (DE)
09.00 - 09.20
Wolf-Rudiger Schäbitz (Germany)
New approaches of neuroprotection and neuroregeneration
09.20 - 09.40
Perttu J. Lindsberg (Finland)
Translation of new findings from laboratory to clinic
09.45 - 10.30
NORDIC STROKE LECTURE AND AWARD. Alfa hall.
David Russell (Norway)
10.30 - 11.00
COFFEE BREAK. Lobby.
11.00 - 11.40
Mini symposium. Alfa hall. Cerebral microbleeds
Chairs: Charlotte Cordonnier (FR), Valmantas Budrys (LT)
11.00 - 11.20
Charlotte Cordonnier (France)
Microbleeds in Alzheimer‘s disease
11.20 - 11.40
Seung-Hoon Lee (Korea)
Cerebral microbleeds and antithrombotic treatment
11.40 - 11.50
Discussions
11.50 - 12.45Session 11. Alfa hall.
Short communications
Chairs: David Russell (NO), Daiva Rastenytė (LT)
11.50 - 12.00 (SC)
Nete Hornnes (Denmark)
Hormone replacement therapy and age at stroke
12.00 - 12.10 (SC)
Marianne Lundervik (Norway)
Carotid intima-media thickness - a potential predictor for rupture risk of intracranial aneurysms
12.10 - 12.20 (SC)
Janne Kaergaard Mortensen (Denmark)
Post-stroke use of selective serotonin reuptake inhibitors and clinical outcome among patients with ischemic stroke
12.20 - 12.30 (SC)
Hans Markowitsch (Germany)
Impairments in episodic-autobiographical memory, social information and emotional processing in CADASIL during mid-adulthood
12.30 - 12.40 (SC)
Grzegorz Kozera (Poland).
Differences in stroke care quality between urban and rural areas
12.40 - 12.50

Discussions

13.00CLOSING CEREMONY